Genel · 11 Temmuz 2021 0

Ekran kartı sıralaması

Son yıllarda ekran kartları bilgisayar teknolojilerinde önemli bir yer almaya başladı . Ekran kartlarında yazılım geliştirme mimarilerinin oluşması ekran kartlarına olan ilgiyi oyun sektöründen yazılım sektörüne kaydırmıştır . Etherium madenciliğinin de ekran kartlarına ihtiyaç duyması kullanıcıların ekran kartı sıralaması bilgiye ihtiyacını arttırdı .

2021 yılı itibari ile son kullanıcı ürünlerinde yapay zeka geliştirme , etherium madenciliği ve oyun alanlarında en iyi sonuç üreten ekran kartı Nvidia RTX3090 oldu . RTX3090 ekran kartını RTX3080 , 6900XT ekran kartları takip etti . AMD tabanlı ekran kartları yapay zeka uygulamalarında iyi sonuçlar verememektedir fakat madencilik ve oyun alanlarıda başarılı sonuçlar veriyor .

ekran kartı sıralaması rtx3090

2021 Ekran kartı sıralaması en iyi ekran kartları

 1. RTX3090 24GB

  Yapay zeka algoritma geliştirme , Etherium madenciliği , Oyun

 2. RTX 3080 TI 12GB

  Yapay zeka algoritma geliştirme , Etherium madenciliği , Oyun

 3. RX 6900 XT 16GB

  Etherium madenciliği , Oyun

 4. RX 6800 XT 16GB

  Etherium madenciliği , Oyun

 5. RTX3080 10GB

  Yapay zeka algoritma geliştirme , Etherium madenciliği , Oyun

Güncel ilk 5 ekran kartı sıralaması 2021 yılı itibari ile yukarıdaki gibidir . Kıyaslamaya konu olmayan önemli bir faktörde fiyattır . RTX 3090 ekran kartını oyun oynamak için almak doğru bir seçenek olmayacaktır çünkü AMD tabanlı daha uygun fiyata satılan RX6800 XT ve RX6900 XT ekran kartları oyun kıyaslamalarında yakın fps sonuçları vermektedir . Aynı şekilde AMD tabanlı ekran kartları ile yapay zeka algoritmaları geliştirme kalktığınızda birçok AMD tabanlı ekran kartı sadece 1 tane RTX3090 ekran kartının performansını yakalayamamaktadır .

Yapay zeka algoritma geliştirme kıyaslamalardaki göz ardı edilen en temel faktör kütüphanedir . Nvidia yıllardır CUDA kütüphaneleri üzerinde geliştirmeler yaparak yapay zeka geliştirme sürecini stabil hale getirmiştir . Yapay zeka mühendisliği ile uğraşan kullanıcılar 2021 yılı itibari ile NVidia tabanlı ekran kartları haricinde bir secim yok denebilir .

AMD yapay zeka alanında son zamanlarda farklı isimler altında kütüphaneler sundu . Nvidia sistemlere göre halen çok eksiği bulunmaktadır . AMD açığı kapattığı takdirde ekran kartlarının fiyatlarınıda göz önüne aldığımızda kısa zamanda yapay zeka mühendisliği uygulamalarında Nvidia ‘yı yakalayabilecektir .

Yapay zeka donanımları için lütfen tıklayınız .