Sunucu · 9 Temmuz 2021 0

Firewall nedir ?

Hayatımızın her alanında kullandığımız gündelik işlerimizi işimizi ve eğlence amaçlı vakit harcadığımız internet dünyası kötü amaçlı kişiler tarafında kolaylıkla manipüle edilebilecek kötü amaçlar ile kullanılabilecek açıklara sahiptir . Bu açıklar gerek yazılımsal gerek donanımsal gerekse son kullanıcılar tarafından oluşturulabilir . Bu sebepten dolayı oluşabilecek açıkların kapatılması için firewall sistemleri kullanılmaktadır .

Firewall şirketler bünyesinde kullanılan iç ağda oluşan yada dışarıdan içeriye gelen kötü niyetli yazılım yada kod paketlerinin içeriye girmesini engelleyen , network ortamında en önde duran güvenlik duvarlarıdır .

Çalışma prensibi olarak içeriden yada dışarıdan gelen tüm network paketlerini inceler , belirli bir kural zincir yapısına göre kaynaktan hedefe yada hedeften kaynağa gelen veriyi işleyerek uygun koşullara göre girişine yada çıkışına izin verir yada engeller . En temel firewall çalışma prensibi olarak özetleyebiliriz .

VMR Lightsaber firewall

Firewall gerekli mi ?

Ofis işyerleri ve fabrikalar için siber güvenlik günden güne gereksinimi artmaktadır . En temel düzeyde ofis ortamında bile kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir . Siber dolandırıcılık farklı bir boyut kazanmıştır . Özellikle blockchain teknolojisinin günlük hayatta kullanılması ile hacker’ lar ödeme yöntemi olarak bitcoin sistemini güvenli bir şekilde kullanmalarından dolayı yakalanma olasılığı çok düşüktür . Bu sebeple siber açıklardan faydalanan grup ve kişiler yakalanma korkusu olmadan verilerinize ulaşabilmektedirler .

Firewall sunucu seçimi nasıl olmalı ?

Seçim yaparken en önemli unsur client bağlantı sayısı ve güvenlik duvarının saldırı tespit yazılımı kalitesidir . Firmanıza dışarıdan erişim yapılıyorsa güvenli bir vpn bağlantısı gerekeceğinden vpn özelliğinin SSL sertifikası ile bağlantı kurması önemlidir .

Nasıl yapılandırılmalı

Her firewall sisteminin kendine özgü bir arayüzü vardır fakat lüteratürde hemen hemen teknoloji aynıdır . Sadece kullanmanız gereken özelliği uygun yapılandırmak gerekir .

Yazılım

Firewall sistemlerde ücretli ve ücretsiz birçok yazılım bulunmaktadır . Öncelikle Mikrotik , PFSense, IPSense , IPFire , Sophos gibi Dünyada kendini kanıtlamış birçok yazılım mevcuttur . Bu yazılımlar projelerinize göre modül geliştirme seçenekleri dahi sunmaktadır.

Nereden alabilirim ?

Birçok firma satışını yapmaktadır . Sunucuservis.com üzerinden istemiş olduğunuz donanımı almanız halinde uygun yapılandırmayı yaparak sevkiyatını yapmaktayız . Ayrıca özel donanımlar ile teklif almak için iletişime geçebilirsiniz .