Sunucu / Yapay zeka · 9 Temmuz 2021 0

GPU Server nedir ?

Yapay zeka algoritmalarının geliştiği son yıllarda son kullanıcılar kişisel bilgisayarlar ile yapay zeka algoritmaları geliştirmeye başladı . Kişisel bilgisayarlardaki PCI çıkış yetersizlikleri gpu server donanımlarına olan ihtiyacı zorunlu hale getirdi . Kişisel bilgisayarlarımızda yapay zeka yada big data uygulamaları geliştirirken maksimum 2 adet ekran kartı bağlanabilmekte . Gpu server da ise bu sayı 16 adete kadar çıkabilmektedir .

Kişisel bilgisayarlarımızda 4 adet ekran kartının takılabilmesine imkan veren riser kablolar bulunmaktadır fakat riser kablolar çok hassas yapıda olduklarından dolayı yapay zeka algoritmalarında performans alınamamaktadır .

Riser ile gpu server yapılabilir mi ?

Riser ile bir anakarta 4 adet ekran kartı bağlanabilir . Kablo ile bağlanan ekran kartlarında bazı problemler oluşacaktır . Ağaıda oluşabilecek problemler listelenmiştir .

 • Kablo karmaşası ile boğuşmak zorunda kalınır
 • Her ekran kartı için farklı uzunluklarda riser tedarik etmeniz gerekir .
 • Ekran kartlarını sabitlemek için kasa dışarısına taşımanız gerekir buda sağlam olmayan bir duruma neden olur .
 • Yapay zeka algoritmaları ekran kartı ile CPU arasında gerçekleşen yüksek hızlı ( 32gbps ) veri iletişimi olduğundan dolayı sürekli anakartta resetleme ve donma problemleri oluşur .
 • Riser kullanımında %20 performans kayıpları oluşur
 • Ekran kartları yüksek ısı ürettiği için zamanla riser kablolarda yanma problemleri oluşur .
 • Ekran kartlarını takarken riser kablolarda kırılmalar meydana gelebilir .
 • Riser kablo ile kullanıldığında maksimum PCI GEN 3.0 hızı alınabilir . GEN 4.0 hızı almak mümkün değildir .
 • Soğutmada ciddi problemler yaşanabilmektedir .

Genel olarak gpu server yapay zeka uygulamalarında riser kullanmak mümkündür fakat oluşacak problemler ile başa çıkmak gerekir .

Gpu server yapay zeka uygulamaları için geliştirilmiş özel donanımlar mevcuttur . Bu donanımlar sayesinde oluşacak bütün zorlukların ve problemlerin önüne geçilmiştir .

Gpu server HPC server

Yüksek performans gerektiren HPC ve Tensor Flow yapay zeka uygulamaları geliştirme platformları GPU Server

GPU server sistemlerinin özellikleri nelerdir ?

 1. 1 ekran kartı ile 8 ekran kartı desteği

  Bir gpu server 1 ile 8 adet triple boyutlarında ekran kartı bağlanabilmektedir . Nvdia RTX3080 ve RTX3090 ekran kartları uyumluluğu bulunmaktadır .

 2. Tak çıkar kolay montaj

  Ekran kartlarınızı kablolama yapısı olmadan direk pcb board üzerine bağlayabilirsiniz .

 3. Yüksek güç gereksinimi

  Ekran kartları besleme gücünü direk pcb board üzerinden almaktadır . Bu sayede güç problemlerinin önüne geçilebilmektedir .

 4. Yüksek güçlü soğutma sistemi

  Ekran kartlarının hava tahliye çıkışı doğrultusunda çalışan 8 adet yüksek güçlü fan hava tahliye sistemleri bulunmaktadır .

 5. Kolay çevresel bağlantılar

  USB , VGA , HDMI , RJ45 gibi çevresel çıkışlar hali hazırda önde bulunmaktadır . Bu sayede klavye mouse yada monitör gereksinimlerinizi hızlıca yerine getirebilirsiniz .

 6. Dahili güç kaynağı

  Gpu sunucular içerisinde dahili 2600W güç kaynağı bulunmaktadır .

 7. KVM desteği bulunmaktadır

  KVM sayesinde donanımlarınıza fiziksel düzeyde müdahaleler yapılabilmektedir .

Gpu server lar günümüzdeki gereksinimlere doğru orantılı HPC ve yapay zeka uygulamalarında kişisel bilgisayarların yerini almaya başlamıştır . Kişisel bilgisayarlar ile yapay zeka uygulamalarının profesyonel düzeyde yapılamayacağı anlaşılmıştır .