Sunucu · 9 Temmuz 2021 0

KVM IPMI Uzaktan izleme ve yönetme Nedir ?

Kvm bir sunucuyu uzaktan birçok donanımına fiziksel müdahale edilmesine olanak veren bir sunucu teknolojisidir . Kvm sunucularda farklı isimler altında adlandırılmaktadır . HP sunucularda ILO , Dell sunucularda IDRAC , Supermicro sunucularda ise IPMI olarak adlandırılır .

Bir sunucuyu kişisel bilgisayardan ayıran temel özelliklerden ( Kişisel bilgisayar ile sunucu arasındaki farklar ) birisidir . KVM anakart üzerinde dahili gelen bir teknolojidir . İşlemci ve Chipset arasına yerleştirilir . Kendine ait ram , rom ve dahili işlemcisi vardır . Anakart işlemci ve chipset üzerinden geçen trafiği dinler ve RJ45 Network protokolü üzerinden yayın yapar .

Sunucular için kritik öneme sahip bu teknoloji veri merkezlerinde kullanılan sunucu sistemleri için mutlaka dahili olması gereken bir sistemdir . Sunucu üzerinde bu teknoloji bulunmuyorsa tüm fiziksel işlemlerinizi sunucu yanında yapmanız gerekir . Bu işlem zaman kaybı ve ekstra maliyet getirmektedir .

KVM genel özellikleri

 1. İşletim sistemi kurulumu

  KVM ile işletim sistemi kurulabilir .

 2. BIOS ayarı yapılabilir

  KVM üzerinden anakart bios ekranı açılabilir . Ekran karşısında yapılabilen tüm değişiklikler KVM üzerinden yapılabilir .

 3. Sunucu açılıp kapatılabilir

  Kilitlenen yada çalışan bir sunucu reboot edilebilir . Kapalı bir sunucu uzaktan kontrol ile Power ON yapılabilir .

 4. RAID yapılandırılabilir

  Sunucu açılırken raid konfigrasyon menüsüne girilebilir . Raid için tüm menülere ulaşılabilir . Bu sayede sunucuya fiziksel tesasınız olmasa bile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz .

 5. Donanım arızalarının tespiti

  Sunucunun arıza ve uyarılarını tespit etmenize olanak verir . Bu sayede disk yada herhangi bir bileşeni arızalanmadan tespit edebilir erken müdahalede bulabilirsiniz .

 6. Enerji izleyebilir

  Sunucunun tükettiği elektriği raporlar haline alabilirsiniz bu sayede aylık enerji tüketimizi tespit edebilir ay sonu süpriz fatura ile karşılaşmazsınız .

 7. Monitör zorluğu

  Sunucu odalarında bazı durumlarda monitör takmanız zor olabilir . Monitör ile yapabileceğiniz tüm işlemleri web arayüzünden yapabilirsiniz .

Üzerinde kvm sistemi bulunmayan sunucular için harici cihazlar çıkarılmıştır . Harici kvm sistemleri üzerinde 1 adet güç girişi ve 2 adet RJ45 soket bulunmaktadır . Sunucuya direk RJ45 üzerinden bağlanır ve kendisine özel erişim kullanıcı adı ve parolası bulunur . Erişim bilgileri ile cihaz üzerinden sunucunuza erişim sağlayabilirsiniz .

Harici kvm cihazları klavye mouse kullanımını destekler . Uzaktan ISO gibi kalıpları bağlamanıza olanak sağlar . Günümüzde harici kvm cihazlarının fiyatlarının yüksek olmasından olayı dahili destekli anakartların tercih edilmesi fiyat ve performans açısından uygun olmaktadır . Bu yüzden sunucu tedariklerinizde dahili sistemin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir .

Farklı üreticilerin çeşitli isim altında uzaktan yönetim modülleri bulunmaktadır . Her üretici farklı isim versede temel olarak kullanım prensipleri ve yetenekleri aynıdır . Tüm uzaktan izleme ve yönetim sistemleri bir sunucuya donanım seviyesinde erişmek için kullanılır .

Üreticilere göre uzaktan yönetim modülleri

HPE SunucularILO
Dell SunucularIDRAC
VMR SunucularASM
SuperMicro SunucularIPMI
IBM SunucularIPMI
ASUS SunucularASM
Sunucu üreticilerinin kullandığı uzaktan kontrol modülleri