Pcb · 10 Temmuz 2021 0

PCB Makinesi

Elektronik kart imalatı için çeşitli yöntemler bulunmaktadır . Bu yöntemler arasında en kolay ve hızlı olanı pcb makinesi ile yapılan yöntemdir . Pcb makinesi ile dakikalar içerisinde prototip pcb üretmek mümkündür . Kazıma yöntemi üretilen pcb devre kartlarının montajı yapılarak ürün haline getirilebilir . Pcb makinesi 3 eksen otomatik sıfırlama özelliğine sahip makinelerdir .

pcb makinesi

Pcb makinesi özellikleri

 1. Otomatik sıfırlama özelliği

  Otomatik Z eksen sıfırlama özelliği sayesinde elle müdahale yapmadan pcb plaket üzerine kazıma çakısını sıfırlayabilmektedir . Tek nokta ve çok noktasal alınan Z eksen pozisyonlama bilgisi sayesinde plaket bombe yapmış olsa bile hassas Z eksen derinliğine ulaşılabilmektedir .

 2. Yüksek hassasiyetli yeniden pozisyonlama reposition

  Yüksek teknolojili Leadshine motorlar sayesinde uzun süreli çalışmalarda yüksek hassasiyetli yeniden pozisyonlama yapabilmektedir . Yeniden pozisyonlama yeteneği 1 saat ve daha yüksek çalışma saatlerinde önemli bir özelliktir .

 3. Titreşimsiz imalat

  PCB imalatı gibi yolların çok ince olduğu projelerde titreşim önem arz etmektedir . Titreşimli bir imalatta yollarda gözle zor görünen mikroskop ile rahatlıkla görünecek çapaklar kalabilmektedir . Bu çapaklar high-speed elektronik devre kartlarında empedans hatalarına neden olmaktadır . Bir PCB makinesi olabildiğince titreşimi emecek şekilde tasarlanmalıdır .

 4. Hassas gövde yapısı

  Eksenel haraketlerde karşılaşılan en büyük problemlerden birisi hassas olmayan eksenlerdir . Makine eksen hareketi uzun olduğu durumlarda eksenlerdeki bozukluktan dolayı yollar birbirine temas edebilmekte yada olağan dışı uzaklaşabilir yada kısalabilir bu sebeple devrelerinizde hatalar meydana gelebilir . Genel CNC teknolojilerinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur .

 5. Yüksek hızlı spindle motor

  Spindle yüksek hızlarda dönebilen sessiz çalışabilen düşük devirlerde torkunun azaldığı yüksek devirlerde ise yükseldiği motorlardır . Spindle motorların titreşimi azdır fakat kaliteli motorların seçilmesi gerekmektedir . Spindle seçimi yapılırken soğutma sisteminin yeterliliği mutlaka araştırılmalıdır aksi halde uzun süreli çalışmalarınızda motor ısı kaynaklı problemlerden dolayı kendini korumaya alabilir .

 6. Otomatik takım değiştirme

  Pcb makinesi uzun süreli ve benzersiz takım gereksinimlerinde otomatik takım değiştirme özelliğine sahip olmalıdır . Aksi halde her farklı delik ve via için sürekli elle takım değiştirmeniz gerekecektir . Kısa süreli prototiplerde elle değiştirmek mümkün olsada uzun süreli işlerde hem pcb makinesi hemde personel olarak zaman kaybına neden olmaktadır .

 7. Toz emme

  Pcb imalatında kaldırılan bakır tozu insan sağlığı için zararlıdır . Bu yüzden olabildiğince toza maruz kalmamak gerekir . Toz emme çok basit bir teknoloji olsada pcb makinesi ‘nde olması gereken özelliklerdendir .

 8. Sessiz çalışma

  Endüstriyel ortamlarda çok önemli olmasada ofis gibi ortamlarda üreteceğiniz prototiplerde çalışma sesinden rahatsız olabilirsiniz . Sese maruz kalmamak için öncelikle kaliteli bir spindle motor ve kaliteli eksen motorlarının seçilmesi sesi azaltacaktır .

 9. Kolay yazılım

  Hızlı bir şekilde prototipler üretebilmeniz için kullanılan yazılımın problemsiz ve basit olması gerekir .

Kısaca pcb makinesinde olması gereken bazı özelliklerden bahsettik . Sitemiz üzerinde bulunan yerli üretim makinemizi incelemenizi ve detaylı bilgi almanızı öneririz . Gerek gövde hassasiyet ve kalitesi gerekse motor teknolojisi olarak Dünya’ca ünlü rakipleri ile yarışabilecek bir üründür .

CNC Pcb makinesi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız .