Genel · 11 Temmuz 2021 0

Storage nedir ?

Storage nedir . Storage sistemler işletmelerin IT bünyelerinde kullanılan veri güvenliği ve verinin bütünlüğünü sağlayan depolama üniteleridir . Bu depolama üniteleri NAS , Dosya yedekleme ünitelerinden ayıran birçok veri bütünlüğünü sağlayan teknolojilere sahiptir . Storage sistemler genelde Rack mount 2U , 3U ve 4U gibi farklı boyutlara sahiptirler ve HBA ve ISCSI gibi farklı iletişim teknolojileri vardır .

storage nedir , VMR storage teknolojileri

Storage üniteler yüksek hız gerektiren ve veri güvenliğinin kritik olduğu yapılarda kullanılmaktadır . Storage diğer depolama ünitelerinden farkı yüksek hızlı yapısının yanı sıra replication , dudaplication , cluster gibi özellikler barındırmaktadır . Bu özellikler sayesinde kritik veriler farklı teknolojileri kullanarak verinin bütünlüğü sağlanırken istenmeyen verilerin önüne geçilmektedir .

Günümüzde farklı tiplerde ve farklı amaçlara yönelik piyasaya sürülmüş storage sistemler mevcuttur . Storage seçimi yapmadan kullanım amacına göre storage belirlenmelidir . En çok kullanılan storage sistemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz .

Storage nedir ? Storage tipleri nelerdir ?

  1. Hot Storage

    SSD gibi yüksek hızlı okuma ve yazma yapan disk teknolojileri kullanılır . Bol miktarda RAM ‘e ihtiyaç duyar . SQL server gibi veritabanı uygulamaları için tercih edilmektedir . Kapasite genelde küçük olur . Raid yapısı performans odaklı yapılandırılır .

  2. WARM Storage

    Mekanik Harddisk teknolojileri kullanılır . Az miktarda ram kullanılır . Disk kapasite alanı geniştir . Raid ile orta düzeyde performans artışı sağlanır .

  3. Cold Storage

    Büyük miktarda mekanik disk teknolojisi kullanılır ve yedekleme amaçlıdır . Aktif veri disk üzerinde sürekli okunum yazılmaz . Gün içerisinde birkaç defa kullanılır .

Storage tiplerinden görüldüğü üzere kullanım amacına uygun farklı tipte ürünler mevcuttur . İlk yapılması gereken işlem kullanım amacını belirlemektedir . Eğer SQL gibi diski sürekli yoran bir proje ise mutlaka Hot storage kullanılmalıdır . SQL uygulamalarında Warm yada Cold storage kullanılırsa diskleriniz kısa sürede bozulacak ve performans alınamayacaktır .

Nvme storage nedir ?

Son yıllarda NVMe teknolojisinin ilerlemesi ile birlik yeni bir storage türü ortaya çıkmıştır . Bu tür NVMe Raid BIG DATA uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır . Big data işlemlerinde güncel SSD teknolojisi yetersiz kalmıştır ve Raid yapılabilir NVMe teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır . NVMe storage sistemleri PCIE 4.0 veri yolu olan sistemlerde kullanılabilir . Aksi halde PCIE 3.0 hızı yeterli gelmeyecektir .

Storage sistemlerinin haberleşme teknolojilerinden bahsedecek olursan genellikle HBA haberleşme kullanılır . Güncel haberleşme hızı 16Gbps desteklemektedir . Haberleşme fiber optik bir kablo üzerinden gerçekleştirilir . Bir diğer haberleşme yöntemi ise ISCSI network adapter ‘dir . 10 yada 40Gbps hızını desteklemektedir fakat bu hız değerleri disk hızını bir hayli aştığı için 10G hızı yeterlidir .

Storage sistemler özel bir arayüz üzerinden yönetilir ve yapılandırılır . Her üreticinin kendine özel storage yazılımı mevcuttur . Bu alanda kullanılan ücretsiz yönetim yazılımlarıda mevcuttur .

İhtiyacınıza uygun storage sunucunuzu seçmek için sitemizi inceleyebilirsiniz .