Sunucu · 9 Temmuz 2021 0

Sunucu Server nedir ?

Günümüzde teknolojinin çok hızlı ilerlemesi bilgisayar teknolojilerininde aynı oranda paralel ilerlemesine olanak sağlamıştır . Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlar , cep telefonları , tablet bilgisayarlar , makineler ve akıllı ev otomasyon sistemleri IOT çoğu operasyonda ana bir bilgisayara bağlanıp veriyi güvenle alabilmek üzerine kurulmuşlardır . Sistemin ana bir bilgisayara bağlanıp haberleşmek için kurulduğu bu sistem tamamen veri güvenliği , esneklik , ulaşılabilirlik ve bakım faliyetlerinden zorunlu kılmaktadır . Veri güvenliğinin öncelikli olduğu , bakımın kolay olması gerektiği ve her zaman ulaşılabilir bir sistem için günümüzde sunucu ları kullanmaktayız .

Sunucu içerisinde barındırdığı teknolojiler bakımından veri güvenliği bakım erişilebilirlik ve kesintisiz çalışma gibi kritik görevleri başarıyla yerine getirebilmektedir . Sunucu ile kişisel bilgisayarlar birbirine çok benzese de mühendislik örnekleri bakımından birbirinden ayrılan çok temel ve kritik teknoloji farklılıkları vardır . Kişisel bilgisayarlar günlük hayattaki işlerimiz ve oyun sektörlerine genellikle hitap etmektedir . Sunucu ise kurumsal firmalar , veri merkezleri ve yüksek işlem hacimli iş yerlerinde kullanılmaktadır . Bir sunucu ile kişisel bilgisayar farklılıklarını aşağıdaki maddeler ile kısaca sıralayabiliriz .

Sunucu ile bilgisayar arasındaki farklar

Sunucu ECC Ram Desteği

Tüm sunucu ‘lar farklı teknolojilerde olsada ECC ram desteğine sahiptir . ECC ram veri bütünlüğünü korumak için çok kritik bir teknolojidir . 7/24 sürekli yük altında çalışan bir sunucu yapısında hemen hemen tüm veriler ram üzerinden geçmektedir . Bu yüzden ram’ de oluşabilecek bir hata sunucunun kararsız çalışmasına ve işlenen verinin bozulmasına sebep olabilecektir . Kişisel bilgisayarlar ECC ram desteğine sahip değildir . Son zamanda çıkan AMD Threadripper üst segment işlemciler Unbuffered ECC non-registered ram teknolojisini desteklemektedir . fakat bu ram mimarileri kişisel bilgisayarlarda kullanmak için oldukça pahalıdırlar .

Çift ve Dört fiziksel işlemci desteği

Kişisel bilgisayarlar günümüzde 1 adet fiziksel işlemci desteği sağlayabilmektedir bunun nedeni ise kişisel olarak günlük hayatımızda yapmış olduğumuz işleri ( İnternette sörf yapmak , oyun oynamak , ofis uygulamalarını kullanmak , mail alıp göndermek vb ) gayet başarılı bir şekilde yerine getirmektedir . Sunucu sistemlerinde ise durum çok daha ağırdır . Bir sunucu çalıştığı süre boyunca ağır render operasyonları , sql sorguları , yazılım algoritmalarının işlenmesi , dosya sunucusu gibi birçok ağır iş yüklerini yerine getirmektedir . Sunucular ölçeklenebilir yapıda olmak zorundadır . İş yükünün kaldırmadığı durumlarda sunucumuza 2. yada 4. işlemcileri takmamız gerekebilir .

Sunucu Raid Desteği

Raid kısacası elimizde bulunan birden fazla diski bazı yazılım algoritmaları dahilinde birleştirerek tek bir disk alanı yada birden fazla güvenli disk alanı oluşturmak için kullandığımız donanımsal ve yazılımsal veri güvenlik teknolojisidir . Günümüzde bir çok raid yapısı vardır ve bu yapıların sunucu içerisinde çalışan projemize göre çok fazla yapılandırma durumu oluşmaktadır . Bir projede RAID 1 yapısı en doğru seçenek iken başka bir projede RAID 60 yapısı daha performanslı yada fiyat performanslı olabilmektedir . RAID yapılarını oluşturmak basittir ama projeye göre ve disk çeşidine göre raid yapısı belirlemek uzmanlık istemektedir .

Backplane Enclosure Desteği

Bir sunucu ‘nun kişisel bilgisayardan ayıran temel fiziksel farklarından biriside enclosure yapılarıdır . Enclosure sunucumuz çalışırken bozulan bir diski yada yeni bir diski sunucuya bağlamamıza olanak sağlayan teknolojidir . Backplane enclosure bir sunucuda olması gereken bir yapıdır fakat bazı uygun bütçeli sunucularda kullanılmamaktadır bunun yerine diskler kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi kasa içerisinden takılmaktadır . Backplane sadece hızlı disk değiştirebilmemizi değil disklerin sağlık durumlarını gözle izleyebilmemizide sağlamaktadır . Bu sayede bir diskin sağlık durumunu hızlıca gözlemleyebilir sunucu çalışırken değiştirebiliriz . Kişisel bilgisayarlarda enclosure backplane sistemleri bulunmamaktadır .

Çift yedekli güç kaynağı desteği

Güç kaynakları bilgisayar teknolojilerinin en temel ve doğru çalışmasını öngördüğümüz bileşenlerden biridir . Güç kaynakları son zamanlarda eskisine göre daha performanslı ve enerji verimliliği yüksek seviyelere çıkmıştır . Enerji verimliliklerinin yüksek olması enerji tüketiminin yanı sıra ısı problemine direk etki etmektedir . Enerji verilmiliği yüksek bir güç kaynağı az ısı oluşturmaktadır .

Sunucu yapılarında güç kaynakları kişisel bilgisayarlara göre daha yüksek teknolojilere sahiptir . En temel farklılık kişisel bilgisayarlarımızda tek bir güç kaynağı varken sunucularda genellikle 2 farklı redundant güç kaynağı bulunmaktadır . Sunucu larda bulunan güç kaynaklarında enerji ve güç kaynağının sağlık durumunun izlenebilmesi için ( 3 yada 4 pinli üreticiden üreticiye değişiklik göstermektedir ) smart psu çıkışı bulunmaktadır . Bu çıkış sayesinde güç kaynağının elektrik tüketimi KVM sisteminden izlenebilmektedir .

Profesyonel soğutma sistemi

Sunucularda aktif yüksek devirli fanlar bulunmaktadır . Fanlar işlemci başta olmak üzere anakart , ram , disk , raid kartlar gibi birçok sunucu bileşenini soğutmaktadır . Kişisel bilgisayarlarda kullanılan bir fana göre sunucuda kullanılan fanlar hot-plug ve rugged yani hızlı bir şekilde değiştirilebilir ve dayanıklı olmaktadır .

Sunucunun diğer bileşenlerinde gördüğümüz izlenebilirlik fanlardada bulunmaktadır . Sunucu fanları en az 4 pinlidir genelde 5-8 pin arasında değişiklik göstermektedir . Bu pinler sayesinde fanın çalışıp çalışmadığı yada dönüş hızı tespit edilebilmektedir . Kişisel bilgisayarlarda ise böyle bir teknoloji yoktur . Kişisel bilgisayarlarda 3 pinli yada 4 pin devir kontrollü standart fanlar bulunmaktadır .

Kaliteli anakart pcb yapısı

Kişisel bilgisayarlarımızdaki anakart pcb yapısı FR4 ve OZcU-1 elektronik standartlarında geliştirilirken sunucu pcb anakartlarda ise HDI gibi yüksek hızlı high-speed pcb yapıları ve OZcU-2 ve 4 gibi daha yüksek akımlar taşıyabilen bakır kalınlıkları kullanılmaktadır . Bu farklılıklar kişisel bilgisayarlarımızın zamanla yavaşlama ve eskisi kadar performanslı çalışmamasının nedenidir . Sunucular ise zamanla yavaşlama olmaz sadece teknolojinin yüksek performans gereksinimlerinden dolayı teknoloji end-of-life olmaktadır .

KVM uzaktan izleme ve yönetilebilirlik

KVM sunucuları uzaktan yönetmeye izin veren bir teknolojidir . Sunucunun tüm donanımsal bilgisine ulaşabilir , donanım BIOS seviyesinden işletim sistemi kurabilir , sunucuyu reset , power-off gibi aksiyonlarının gerçekleştirilmesine izin veren bir sunucu standardıdır . KVM sistemleri anakart üreticileri tarafından donanımsal olarak chipset ile işlemci arasına yerleştirilir . KVM chipsetten aldığı bilgileri harici RJ45 port üzerinden yayınlar bu sayede donanım seviyesinde yönetilebilirlik sunar . Kişisel bilgisayarlarda KVM teknolojisi bulunmamaktadır .

Genel olarak sunucu ile kişisel bilgisayarlar arasındaki farkları incelemiş olduk . Kişisel bir bilgisayar sunucu gibi yapılandırılıp kullanılabilir fakat güvenlik gibi kritik görevler verilemez ve dayanıklılık beklenemez .

 1. ECC Ram desteği

  Sunucularda ECC ram desteği vardır , Kişisel bilgisayarlar ECC ram desteğine sahip değildirler .

 2. İşlemci çeşitliliği

  Sunucular 1-2-3-4 fiziksel CPU desteği sunmaktadır , kişisel bilgisayarlar 1 fiziksel cpu desteği sunmaktadır .

 3. Raid Desteği

  Sunucular dahili yada harici raid desteği sunmaktadır , kişisel bilgisayarlarda harici raid kartı takılabilmektedir .

 4. Backplane enclosure desteği

  Sunucular üst kapak çıkarılmadan disk değiştirilmesine izin verir , kişisel bilgisayarlarda disk değiştirmek için kapak açılması gerekmektedir .

 5. Yedekli güç kaynağı

  Sunucu larda yedekli güç kaynağı bulunmaktadır , kişisel bilgisayarlarda böyle bir teknoloji yoktur .

 6. Profesyonel soğutma sistemi

  Sunucuların soğutma sistemleri gelişmiştir , kişisel bilgisayarlarda temel düzeyde soğutma sistemleri bulunur

 7. Kaliteli PCB yapısı

  Sunucularda kullanılan PCB teknolojileri ileri teknoloji gerektirir , kişisel bilgisayarlarda da bu teknolojiler uygulanmaya başlasada sunucularda yıllardır kullanılmaktadır .

 8. KVM

  Sunucularda uzaktan yönetim ve izlenebilirlik vardır , kişisel bilgisayarlarda bulunmaz .

Sunucu teknolojileri hakkında destek almak için lütfen iletişime geçiniz .