Yapay zeka · 9 Temmuz 2021 0

Yapay zeka

Yapay zeka insan gibi düşünmesi için eğitilmiş kendisine verilen bir görevi büyük veri algoritmalarını işleyerek mantıksal kararlar verebilen veri analizi yapabilen bir sistemdir . Yapay zeka , karar kontrol mekanizması büyük verilerden oluşan bir bilgisayar algoritmasıdır . Özel bir süreç için değil daha geniş bir alanda işlem yapılması için eğitilmesi ve kendi kendini geliştirebilmesi gerekir .

Günümüzde birçok endüstriyel alanda kullanılmaktadır . Yapay zeka teknolojilerinin kullanılması ile birlikte insan konforunu ve güvenliğini etkileyen birçok sonuç alınmıştır . Firmalar bu alanına yatırımlarını hızlandırmışlardır .

yapay zeka

Yapay zeka kullanım alanları

  • Medikal sektörü
  • Otomotiv sektörü – insansız araç teknolojileri
  • Savunma sanayi – insansız hava ve kara araçları
  • Uzay – Uydu ve haritalandırma sistemleri
  • Borsa uygulamaları
  • Gemi inşaatı – Gemi modelleme simülasyon sistemleri
  • ERP sistemleri – Stok ve Süreç kontrol sistemleri
  • Robot bilimi – İnsansız robot teknolojileri
  • Futbol – ileri analiz sistemleri

Hemen hemen tüm yüksek teknoloji gerektiren sektörlerde kullanılmaktadır . Üniversitelerde ilgili bölümleri açılmış sektöre kalifiye mühendis istihdamı sunulmuştur . Sektörlerin talebi önümüzdeki yıllar %600 artması öngörülmektedir . Bu sayede teknolojiyi kullanmayan sektör ve firmaların kalmayacağı bir döneme girileceği öngörülmektedir .

Yapay zeka nasıl başlamalıyım ?

Yapay zeka uygulamaları geliştirmek için birçok programlama dili desteği mevcuttur . En çok kullanılan programlama dili Python ‘ dur . Python uygulama geliştirmek için birçok hazır kütüphane sunmaktadır . Nvidia tensorflow Dünya’da kullanılan en önemli kütüphanedir . Tensorflow nedir başlıklı makalemizden konu hakkında bilgi alabilirsiniz .

Yazılımda Python ve tensorflow kütüphanesi ile başladığınızda hızlıca algoritmalar geliştirebilir , geliştirilen algoritmaları test edebilirsiniz .

Yapay zeka donanım seçimi nasıl olmalıdır ?

Uygulama geliştirmek için iyi bir donanıma ihtiyaç duyulmaktadır . Nvidia RTX3000 serisi ekran kartları yapay zeka uygulamalarınız için en iyi seçim olacaktır . Gpu server başlıklı yazımızda belirttiğimiz donanımı ve donanım seçimini incelemenizi öneriyoruz . İyi bir donanım seçimi algoritma geliştirirken yazılıma odaklanmanıza imkan verecektir aksi halde donanım sorunları ile uğraşırken bu alandaki serüveninizden vazgeçmenize neden olabilir .

Algoritma geliştirmek zor mu ?

Her yazılım programlama sürecinde olduğu gibi bu alanda yazılım geliştirmek için uygun araçların kullanımı ve kütüphaneye alışmak için zaman gereklidir . Öğrenilmesi çok zor değildir fakat üzerinde zaman ayırıp bol bol örnekler yapmanız gerekmektedir . Yaklaşık 1 ay gibi bir alışma süresinden sonra basit ve küçük projeler gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz .

Alanda uzmanlaşmak her işte olduğu gibi tecrübe ve zaman istemektedir . Karşılaştığınız zorlukları kenara bırakmamanız gerekir aksine zorlukları derinlemesine anlamak için üzerine gitmelisiniz .

Hemen test edin

Algoritma geliştirmek için internette ücretsiz birçok site bulunmaktadır . Bu siteler üzerinde donanıma ihtiyaç olmadan geliştirdiğiniz algoritmaları test edebilirsiniz .

Bu sitelere örnek google ve oracle örnek verebiliriz . Oracle sitesi üzerinden hemen denemek için tıklayınız .